Wiara

Weź i czytaj! O korzyściach płynących z lektury Katechizmu

Weź i czytajte słowa zachęty usłyszał św. Augustyn, po czym rozpoczął lekturę Pisma Świętego. To samo mówię dziś do Ciebie, ale zachęcam Cię do sięgnięcia po drugi filar naszej wiary — Katechizm Kościoła Katolickiego.

Tłumaczy prawdy wiary

Dlaczego warto regularnie czytać Katechizm? Przede wszystkim dlatego, że stanowi wykładnię prawd wiary i moralności katolickiej, czyli odpowiada na pytania, w co wierzymy i do jakich zasad mamy się stosować jako katolicy. To właśnie z Katechizmu Kościoła Katolickiego poznasz znaczenie poszczególnych wersów Credo (wyznania wiary), dowiesz się, co oznaczają przykazania zawarte w Dekalogu i jak rozumieć 7 sakramentów. Przede wszystkim poznasz swoją wiarę i będziesz wiedział, dlaczego wynikają z niej określone zasady. Jeśli chcesz zdobyć pełniejszą znajomość nauki katolickiej, lektura Katechizmu powinna być Twoim obowiązkiem.

Zbliża do Boga

Jeśli nie poznasz Boga, nie jesteś w stanie go pokochać. Regularna, stopniowa lektura Katechizmu i rozważanie prawd, które są w nim zawarte, sprawi, że zbliżysz Tego, któremu należy się wszelka chwała. Jeśli miałeś problem ze zrozumieniem jakiegoś aspektu, pojęcia czy też przykazania, lektura Katechizmu powinna rozwiać Twoje wątpliwości. Wiara rodzi się ze słuchania. Pobożna lektura pomoże Ci skierować swoje myśli ku Bogu.

Pomaga w dyskusjach

Pewnie niejednokrotnie przyszło Ci się mierzyć z pytaniami odnośnie naszej wiary. Jako katolik powinieneś nie tylko znać prawdy wiary, ale także umieć je wytłumaczyć i obronić. Mówi o tym Pismo Święte:

Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest.

1 P 3, 15

Katechizm jest doskonałą lekturą apologetyczną. Warto go czytać systematycznie jako lekturę duchową, a zapamiętanych fragmentów użyć jako pomoc w dyskusjach.

Ciężko jest być wiernym czemuś, czego się nie zna. Znajomość Katechizmu to jedno z naszych podstawowych zadań, jeśli chcemy realnie żyć wiarą na co dzień i być ambasadorami Chrystusa w świecie. Nie można Go dobrze reprezentować, jeśli w istocie się Go nie zna.

Jeżeli szukasz Katechizmu, który w zwięzły i prosty sposób tłumaczy prawdy wiary, sprawdź: Katechizm katolicki Pietro kard. Gasparriego, Tradycyjny Katechizm Większy (ks. Gadowski), Katechizm katolicki Piusa X.