Dom

3 pomysły na kreatywne hobby na jesienne wieczory

Jeżeli w ostatnim czasie musiałaś wyciągnąć z szafy ten cieplejszy płaszcz, który czekał tam na ciebie od marca (a może od maja), przestałaś wychodzić z domu bez parasola i zauważyłaś, że ledwo zdążysz skończyć codzienną pracę, a na dworze robi się ciemno – wiesz, że zaczęła się jesień.

Jesienna aura może rzeczywiście bardziej sprzyja siedzeniu w domu i popijaniu herbatki, niż podbojom miasta. Nie znaczy to jednak, że październikowe popołudnia, wieczory i weekendy muszą być nudne. A przede wszystkim nie muszą sprowadzać się one do przeglądania Instagrama i oglądania kolejnego serialu, odcinek za odcinkiem.

Oto kilka sposobów na kreatywne zajęcia, które będą nie tylko świetnym sposobem na umilenie jesieni, ale pomogą ci się zrelaksować i chociaż na chwilę oczyścić głowę z codziennych problemów. Co więcej, pozwolą ci raz na zawsze uwierzyć, że kreatywność dostępna jest dla każdego – również dla Ciebie.

Akwarela

Być może malowanie farbami to aktywność, którą porzuciłaś wraz z końcem wczesnego etapu szkoły podstawowej. Wielu dorosłych myśli, że skoro od dawna nie trzymały w ręku pędzla, a w konkursach malarskich mogliby konkurować co najwyżej z pięciolatkiem, to wszelkiego rodzaju artystyczne wyzwania są im niedostępne.

Tymczasem akwarela nie wymaga od nas wyjątkowych umiejętności rysunku i perfekcyjnej techniki – zwłaszcza na początku. Często kilka rozlanych na kartce, kolorowych kształtów sprawia, że otrzymujemy atrakcyjny i intrygujący obraz.

Na początek możecie kupić sobie podstawowy zestaw farb, pędzel i papier. Najlepiej wybrać ten przeznaczony do akwareli, o gramaturze przynajmniej 250 g/m2. Odpowiednie podłoże sprawi, że malowanie sprawi wam przyjemność, a używane przez Was materiały sprawią, że uzyskanie satysfakcjonujący efekt.

Lettering

To taka bardziej nowoczesna forma kaligrafii. Tego rodzaju umiejętność może okazać się oczywiście bardzo praktyczna na co dzień – przy wypisywaniu kartek z życzeniami dla przyjaciół, czy prowadzeniu planera. Jest jednak jeszcze jeden plus letteringu – pisanie w ładny sposób, wodzenie pisakiem po kartce i patrzenie, jak spod Waszej ręki powstaje coś pięknego, może okazać sie wyjątkowo relakcującym i dającym satysfakcję zajęciem.

Przygodę z letteringiem warto zacząć od opanowanie techniki. Mogą w tym pomóc specjalnie przygotowane zeszyty ze wskazówkami na temat tego, jak pisać kolejne litery. Na początku dobrze jest jak najwięcej ćwiczyć – pisać wszędzie gdzie się da, próbować kolejnych literek i ich połączeń, a później przejść do całych słów.

To hobby ma jeszcze jedną zaletę – mnóstwo gadżetów dających wprost nieograniczone możliwości. Możemy wybierać pisaki o różnego grubości, albo dające różne efekty, na przykład pisaki metaliczne. Nie musicie też ograniczać się do pisaków – świetne efekty uzyskacie dopełniając swoje prace długopisami brokatowymi i cienkopisami, farbami akwarelowymi, czy po prostu kredkami. Niektóre gadżety są robią wrażenie – istnieją na przykład kleje w formie długopisu, dzięki którym możemy napisać jakieś słowo, a potem pokryć je sypkim brokatem. Tego rodzaju przyborów warto jest szukać w sklepach plastycznych, czy też na Alliexpress.

Plecenie makram

Makrama to technika wiązania sznurków za pomocą palców, dzięki której możemy stworzyć naprawdę wiele pięknych rzeczy – nie tylko widzące ozdoby, ale także wiszące doniczki, ozdoby na krzesła, a nawet hamaki. Na początek potrzebujemy drewnianego drążka, na którym będziemy pleść naszą makramę oraz sznurek – zazwyczaj występujący w wersji 3- i 5-milimetrowej. Zaplatanie sznurka nauczymy się na przykład z tutorialu na YouTubie. Na początku wygląda strasznie, ale w rzeczywistości opanowanie kilku rodzajów wiązań pozwoli stworzyć zachwycającą makramę. Co więcej, możemy ją coraz bardziej uatrakcyjniać – na przykład dodając drewniane koraliki, albo wykorzystując sznurki w różnych kolorach.