Rozwój

Jak uwierzyć w siebie?

Wiara w siebie to bardzo cenna umiejętność. Niektórzy zostają w nią wyposażeni w domu rodzinnym, w którym miłość, wsparcie i zaufanie są na porządku dziennym. Niektórzy jednak nie mają szczęścia wychowywać się w tak sprzyjających warunkach. Jeszcze inni zaczynają wątpić w swoją wartość na skutek trudnych okoliczności czy też spotkań z toksycznymi ludźmi. Niezależnie od tego, jaka jest twoja sytuacja, oto kilka wskazówek, które pomogą ci zdobyć ten potężny oręż w walce z rzeczywistością.

Pamiętaj, jak wielką masz wartość

Oczywiście, powtarzanie po raz kolejny, że jesteś ukochanym dzieckiem Boga, a Stwórca zawsze pragnął Twojego istnienia, brzmi jak banał. Być może słyszałaś to zdanie już tyle razy, że nie zdajesz sobie sprawę, jak znaczące niesie ono przesłanie. Prawda jest taka, że zostałaś wyposażona w niezbywalną godność i Twoje życie ma wartość, niezależnie od tego, jak bardzo zawiodłaś, albo jak wiele złego uczynili w Twoim życiu inni ludzie. Jesteś równie wartościowa, co najpotężniejszy władca świata, najbogatsza influencerka i największy święty właśnie dlatego, że możesz nazwać się Bożym dzieckiem. Dla Niego będziesz wartościową i piękną istotą, nawet jeżeli staniesz przed Nim zupełnie naga – bez swoich talentów, zachwycającego wyglądu i bez wypełniania choćby jednego punktu swojego planu na życie. 

Zdaj sobie sprawę ze swoich talentów

Nawet jeżeli masz wrażenie, że nic Ci nie wychodzi, na pewno jesteś w czymś dobra. Jeżeli jednak zbyt często czujesz się beznadziejnie, na przykład wykonując swoje zawodowe obowiązki, być może nieprawidłowo oceniłaś swoje zdolności i zajmujesz się w życiu czymś, do czego nie do końca się nadajesz. Odnalezienie własnych talentów wymaga wiele pracy i szerszego spojrzenia na całą swoją osobę. Twoja supermocą może być wyjątkowo doby kontakt z ludźmi, organizowanie życia wokół ciebie, czy też skrupulatność. Czasami nie widać tego na pierwszy rzut oka, dlatego dobrze żebyś dokładnie przeanalizowała swoją dotychczasową drogę. To trudne zadanie, wymaga bowiem stanięcia w prawdzie przed samą sobą i trzeźwej oceny swoich cech charakteru, umiejętności, dotychczasowych sukcesów i porażek. Pamiętaj też, że najlepszym wyznacznikiem Twojego powołania są właśnie te napełniające serce ciepłem momenty, w których czułaś się spełniona.

Uważnie przyjrzyj się swoim wadom

Nad niektórymi będziesz musiała popracować. Co do innych warto zastanowić się, czy naprawdę są one wadami. Pamiętaj bowiem, że każdy talent idzie w parze z konkretnymi cechami charakteru. Myślisz, że Twój słaby punkt stanowi wyjątkowo wybuchowy temperament, ale tak naprawdę to on sprawia, że jesteś istotą wprowadzającą w każde środowisko zapał i energię do podejmowania innych inicjatyw. A może odwrotnie – Twoją piętą achillesową jest zbyt duża wrażliwość i wycofanie, ale jednocześnie dzięki tym aspektom Twojej osobowości potrafisz trzeźwo ocenić sytuację i dostrzec cierpienie drugiego człowieka. Niektóre z głęboko zakorzenionych w Twoim charakterze cech mają o wiele więcej sensu, niż Ci się wydaje i stanowią dobro, którym możesz dzielić się z resztą społeczeństwa. Trudność polega na rozróżnieniu, które z nich hamują Twój rozwój, a które nadają Twojej osobowości ten unikalny rys. Jeżeli jednak odpowiednio je sklasyfikujesz, będziesz w stanie świadomie z nich korzystać. Co więcej, przestaniesz się ich wstydzić i z nich tłumaczyć – będziesz mogła śmiało powiedzieć światu: „Taka jestem i bardzo mi z tym dobrze”.

Naucz się tego, co lubisz, a czego nie

Osoby, których pewność siebie została zachwiana, często boją się wyrażać własne zdanie, obawiając się negatywnej reakcji otoczenia. Czasami, kiedy brak wiary we własne możliwości połączony jest z wrażliwością i niezdrowym naciskiem otoczenia, łatwo jest zatracić kontakt z własnym „ja”. W takiej sytuacji nie wiemy już, co sprawia nam przyjemność, a co robimy dla zaspokojenia potrzeb innych. Dlatego naucz się na nowo – jak dziecko – dostrzegać, co sprawia Ci przyjemność. Pamiętaj, że każdy ma prawo lubić jedne rzeczy, a za innymi rzeczami nie przepadać. Wyrabiaj sobie opinię na temat zjawisk, z którymi się stykasz i pamiętaj, że nie na wszystkie tematy musisz mieć coś do powiedzenia. Nie wstydź się wyrażania swojego zdania i swoich gustów – jeżeli tylko nie krzywdzą innych, masz do nich pełne prawo.

Pozbądź się nawyku porównywania z innymi

To bardzo trudne – w rzeczywistości mediów społecznościowych, w której zewsząd bombarduje nas idealny obraz świata, łatwo bowiem nabawić się kompleksów. Pamiętaj jednak, że nigdy nie wiesz, co dzieje się w sercu drugiego człowieka, jaką drogę ma za sobą i co przeżywa na co dzień. Jego osiągnięcia często idą w parze z poważnymi wyzwaniami, z którymi nie chciałabyś się mierzyć. Pamiętaj też, że wielu ludzi, z którymi się stykasz, zazdrości Tobie rzeczy, których Ty na co dzień nie doceniasz. Dlatego praktykuj wdzięczność za wszystko, co już otrzymałaś i co otrzymujesz na co dzień.