Rozwój

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Zastanów się nad Twoimi dobrymi i złymi cechami

Potencjalny pracodawca może zapytać o twoje wady i zalety. Warto uświadomić sobie, jakie są twoje mocne strony, w czym jesteś dobra, a co najważniejsze — w jaki sposób będziesz mogła wykorzystać swoje atuty na stanowisku, o które się ubiegasz. Powinnaś również zastanowić się nad tym, jakie kwestie sprawiają ci kłopot. Przyznawanie się otwarcie do naszych wad co do zasady nie stawia nas w dobrym świetle, w pewnych okolicznościach może jednak wyjść nam na dobre. Jeżeli bowiem przytoczysz którąś spośród twoich słabszych stron, a później podasz przykład tego, jak sobie z nią radzisz albo w jaki sposób pracujesz nad tym, aby ją pokonać, nie tylko zaprezentujesz siebie jako człowieka szczerego i autentycznego — pokażesz również, że jesteś jednostką świadomą siebie i posiadasz wystarczająco silną wolę, aby skutecznie walczyć ze swoimi przywarami. 

2. Pokaż swój rozwój

Pracodawca może zapytać cię o twoją dotychczasową ścieżkę zawodową. Ważne jest, żebyś umiała nie tylko wymienić konkretne etapy twojej edukacji i kariery, ale również pokazała, jak rozwijałaś się na tej drodze i w jaki sposób twoje dotychczasowe działania doprowadziły cię do stanowiska, o które właśnie się ubiegasz. Spróbuj w swojej przeszłości znaleźć przykłady projektów, obowiązków i wyzwań, które mogłyby okazać się przydatne w nowej pracy. Nawet jeżeli Twoje dotychczasowe doświadczenie nie jest bogate, warto przyjrzeć się każdemu, nawet najdrobniejszemu i z pozoru nieistotnemu elementowi – cenne umiejętności mogłaś zdobyć przecież, również działając w kołach naukowych, innych organizacjach czy też przy okazji wolontariatu.

3. Pamiętaj o swoich sukcesach i porażkach

Pracodawca może zapytać Cię, jak radziłaś sobie z obowiązkami w poprzedniej pracy. Przygotuj się na to, żeby opowiedzieć mu o swoich sukcesach i sytuacjach, kiedy rozwiązałaś jakiś problem, albo poradziłaś sobie z trudną sytuacją — na przykład w kontakcie z przełożonym, podwładnym albo współpracownikiem. Bądź w stanie otwarcie przyznać się też do porażek i powiedzieć, czego Cię one nauczyły. Potencjalny pracodawca dowie się dzięki temu, że potrafisz się uczyć i jesteś w stanie wynieść coś cennego nawet z niepowodzeń.

4. Dowiedz się czegoś o nowej firmie

Rekruter prawdopodobnie zapyta cię, czy orientujesz się, czym zajmuje się jego firma. Do jego obowiązków i tak należy opowiedzenie ci o tym, ale zdecydowanie zabłyśniesz, jeżeli będziesz znała kilka szczegółów dotyczących twojego potencjalnego pracodawcy. Bardzo możliwe, że pojawi się również pytanie stanowiące klasyk wszelkich rozmów kwalifikacyjnych, a mianowicie: „Dlaczego chce Pani pracować właśnie u nas?”. Prawdziwa odpowiedź brzmi zazwyczaj: „bo płacą państwo pieniądze i wystawili tę ofertę”, dobrze jest jednak umieć ładnie ubrać w słowa jakiś bardziej idealistyczny powód. Może znajdziesz go, czytając co nieco o historii tej firmy, jej misji albo dowiadując się nieco więcej o branży, w której ona działa.

5. Bądź gotowa na trochę prywaty

Pracodawca może zapytać Cię o zainteresowania pozazawodowe. Jeżeli umieściłaś w swoim CV rubrykę, w której wymieniasz swoje pasje, bądź gotowa, żeby powiedzieć o nich coś więcej, niż tylko to, że interesujesz się gotowaniem. Opowiedz o tym, skąd u Ciebie tego rodzaju zamiłowania i co robisz w swoim życiu, żeby je rozwijać. Pamiętaj, że poza wszelkimi aspektami profesjonalnymi, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej bardzo ważny jest także czynnik ludzki. Jeżeli rekruter uzna cię za ciekawego i pełnego pasji człowieka, może być skłonny postawić Cię ponad innymi kandydatami, którzy będą mieli podobne do ciebie kwalifikacje, ale którym brakować będzie „tego czegoś”.