Kultura

Kiedy duchowość nie jest zdrowa. Recenzja książki Patologia duchowości ks. Krzysztofa Grzywocza

Kiedy duchowość jest zdrowa, a kiedy naszą uwagę powinny zwrócić jej wypaczenia? Co, zrobić, jeśli na którymś z etapów naszej formacji natrafimy na liderów o narcystycznej osobowości? Jak pomóc sobie bądź bliskim, których dręczą skrupuły? Jak na postrzeganie wiary i jej praktykowanie wpływa zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne i depresja? Jak rozpoznać opętanie, a co jest tylko niezdrowym wytworem wyobraźni?

Książka księdza Grzywocza to praktyczny przewodnik po meandrach ludzkiej psychiki w odniesieniu do religijności. Dobitnie pokazuje, że człowiek jest całością. Jeśli choruje umysł, choruje także dusza. Siłą rzeczy stan chorobowy przenosi się na najbardziej delikatną relację — relację z Bogiem i postrzeganie praktyk religijnych.

Ideałem jest, kiedy wzrastamy w zdrowym, kochającym środowisku, które wspiera nasz rozwój na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest płaszczyzna wiary. Niemniej, nie jest wolna od błędów i wypaczeń, które szczegółowo omawia autor. 

W pierwszej części analizuje kryteria zdrowej duchowości, następnie zaburzenia edukacyjne. Trzecia część poświęcona jest natręctwom, skrupułom i myślom bluźnierczym, w kolejnej zaś autor przytacza różnice między osobowością infantylną a dziecięctwem duchowym. Czytelnik znajdzie tu także informacje na temat tego, czym się różni fanatyzm religijny od dojrzałego świadectwa wiary. W końcowych częściach autor pokazuje różnice między depresją a mityczną nocą ducha. Książkę zamyka rozdział o opętaniach. 

Na uwagę zasługuje fakt, że zagadnienia omówione w książce nie zostały potraktowane w sposób powierzchowny. Ksiądz Grzywocz wykazuje się znajomością psychologii, używa przystępnego języka i podaje przykłady zaczerpnięte z codziennego życia. Mimo prostego stylu, jego rozważania są głębokie, a przykłady przemyślane. 

To książka, którą powinien przeczytać każdy, niezależnie od tego, na jakim etapie duchowej formacji się znajduje. Prezentuje katolicką interpretację odpowiedzi na pytania o to, jak kształtować dobrą duchowość i jak rozpoznać jej wypaczenia w rozmaitych formach. Może być doskonałym prezentem dla osób, które chciałyby pogłębić wiedzę z dziedziny psychologii i religii.  

To zdecydowanie jedna z lepszych książek, jakie w ostatnim czasie przeczytałam.