Dom

Jak zrobić idealne caffè latte bez ekspresu?

Wizyta w kawiarni to synonim relaksu, odpoczynku i odskoczni od codziennych obowiązków. Dla niektórych chwile spędzone na mieście, w uroczej scenerii przy kawie, albo kawałku ciasta to przepis na idealne spotkanie z przyjaciółką, czy romantyczną randkę. Inni uciekają w takie miejsca, aby poczytać książkę albo popracować, wśród innych ludzi, a jednak w odosobnieniu. W końcu, jest i szerokie grono tych, którzy do kawiarni wybierają się po to, aby napić się pysznej kawy, na przykład latte z idealnie ubitym mlekiem, której nie są w stanie przygotować sami w domu. A co jeśli powiem Wam, że możecie przygotować wyśmienitą kawę z mleczną pianką w domu i to bez konieczności posiadania drogiego ekspresu do kawy?

 Co będzie Wam potrzebne do przygotowania w domu latte z idealną mleczną pianką?

  • espresso zaparzone w ulubiony przez Was sposób;
  • french press, czyli szklany zaparzacz z tłokiem zakończonym sitkiem;
  • mleko;
  • szklanka do latte: wysoka, najlepiej taka wąska u spodu i rozszerzająca się ku górze.

Pierwszy krokiem jest przygotowanie espresso wedle uznania i w zależności od dostępnych dla Was akcesoriów. Możecie zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym, kawiarce, albo po prostu zalać wodą kawę sypaną, bylebyście potem odcedzili napar od fusów. 

W następnej kolejności trzeba przygotować mleko. Espresso i mleko powinny pozostawać ze sobą w proporcji: 1/3 espresso oraz 2/3 mleka. Mleko nie musi być wrzące, wystarczy aby było gorące. Wlejcie je do french pressu i ubijajcie, energicznie unosząc tłok do góry i na dół. Róbcie tak przez kilkanaście sekund, aż mleko będzie wyraźnie spienione. Zauważycie to doskonale, bo znacznie zwiększy ono swoją objętość. Wlejcie spienione mleko do szklanki i odczekajcie minimum minutę – dzięki tej chwili oczekiwania mniej spienione mleko opadnie na dół, a na górze pozostanie sztywna pianka. 

Następnie wlejcie do planki espresso. Lejcie ją delikatnie, aby nie zmącić mleka na dole szklanki. Powinniście otrzymać piękne, trójwarstwowe caffè latte – z mlekiem na dole, kawą pośrodku i sztywną mleczną pianką u góry.

Do przygotowania latte możecie wykorzystać dowolny rodzaj mleka, ale najbardziej sztywna i trwała pianka wyjdzie ze świeżego mleka krowiego o dużej zawartości tłuszczu. Różnego rodzaju napoje roślinne również dacie radę spienić, ale w ich przypadku trudniej będzie uzyskać efekt trzech warstw – otrzymacie więc „jedynie” kawę z mleczną pianką na górze.

Powodzenia i jak to mówią, smacznej kawusi!