Na czasie

2023 rokiem…. Jerzego Nowosielskiego

Rok 2023 został ustanowiony rokiem Jerzego Nowosielskiego przez Sejm. 7 stycznia przypada 100. rocznica urodzin znanego malarza.

Jerzy Nowosielski związany był z krakowską Grupą Młodych Artystów, do której należał również Tadeusz Kantor. Współczesne prądy malarskie odcisnęły swoje piętno na jego twórczości. Eksperymentował z różnymi formami przedstawiania nagości, kobiet i abstrakcji.

Najbardziej jednak pozostał znany jako współczesny pisarz ikon. Jako syn łemkowskiego unity i matki katoliczki, Nowosielski chował się na styku dwóch kultur i z wiekiem wybrał wiarę prawosławną, jako dominującą w sowim życiu. Liturgia grekokatolicka tak silnie na niego oddziaływała, że całe życie spędził na próbie przełożenia swojego doświadczenia na obraz.

Wygrał w swoim życiu wiele nagród plastycznych, zdobył tytuł  doctora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz został uhonorowany  Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jerzy Nowosielski uważany jest za jednego z najwybitniejszy współczesnych ikonopisarzy.    

Więcej informacji na temat jego życia i twórczości można znaleźć na portalu culture.pl (https://culture.pl/pl/tworca/jerzy-nowosielski) oraz stronie poświęconej artyście (https://jerzynowosielski.com).